FINAL FOUR

Euroliga: Monaco i Real Madrid izborili Final Four

Nakon Barcelone i Olympiacosa plasman na Final Four Eurolige, koji će se od 19. do 21. svibnja održati u Kaunasu izborili su i košarkaši Real Madrida i Monaca.

Real Madrid je u petom susretu četvrtfinala porazo Partizan sa 98-94 i u seriji na tri pobjede slavio sa 3-2.

Partizan je dobio prve dvije utakmice u MadriduReal je uzvratio s dva slavlja u Beogradu, a peta, odlučujuća utakmica, koja se ponovo igrala u Madridu, otišla je na stranu domaćina. Premda je beogradski sastav na poluvremenu imao 16 razlike (55-39), a na otvaranju treće četvrtine i velikih +18 (59-41).

No, Real je smogao snage za veliki preokret. Do kraja treće dionice domaćin je smanjio na 69-76, da bi početkom zadnje četvrtine izjednačio na 81-81. Real potom bježi na +5 (88-83), a zatim i na devet razlike (97-88).

Partizan se 40 sekundi prije kraja približio na 97-94, a 24 sekunde prije kraja Kevin Punter je promašio tricu za izjednačenje. Loptu je uhvatio Mario Hezonja i potom realizirao jedno slobodno bacanje za 98-94. Do kraja susreta kod gostiju je tricu promašio i Dante Exum.

Real su do pobjede predvodili Džanan Musa sa 20 koševa i šest skokova, te Sergio Rodriguez sa 19 koševa i šest asistencija. Hezonja je za 32 minute provedene na parketu zabio 13 koševa uz tri skoka. Kod Partizana najefikasniji su bili Punter sa 28 i Exum sa 16 koševa.

Real će u polufinalu igrati protiv Barcelone, koja je u tri utakmice izbacila Žalgris.

U drugom susretu večeri Monaco je pobijedio Maccabi Tel Aviv sa 97-86 i u seriji na tri pobjede, također slavio sa 3-2.

Monaco je prvi put izborio plasman na završni turnir, a postao je i prva francuska momčad koja je stigla do Final Foura nakon ASVEL-a davne 1997.

Izraelski sastav je nakon prve četvrtfine vodio sa sedam razlike (33-26), no domaćin je u nastavku okrenuo rezultat i na odmor otišao sa +4 (53-49). U trećoj četvrtini je momčad iz Kneževine imala i osam koševa viška (57-49), no do kraja četvrtine Maccabi je smanjio na 72-70.

U posljednjoj dionici gosti su poveli sa 79-76, no Monaco tada radi 10-0 i odlazi na 86-79. Do kraja susreta prednost domaćina je samo rasla, u jednom trenutku je bilo i 12 razlike, a na kraju je završilo 97-86.

Monaco su do pobjede predvodili Mike James i Jordan Loyd sa po 21 košem, dok su Donta Hall i Chima Moneke postigli po 10 koševa. Na suprotnoj strani najefikasniji je bio Wade Baldwin sa 27 koševa, sedam asistencija, te šest koševa. Lorenzo Brown i Jarell Martin dodali su po 12 koševa.

Monaco će u polufinalu igrati protiv Olympiacosa koji je u utorak u petom susretu četvrtfinala porazio Fenerbahče sa 84-72 i seriju dobio sa 3-2.

Zanimljivo, tri od četiri četvrtfinalna dvoboja razriješena su nakon pet utakmica. Jedino je Barcelona "metlom" ispratila Žalgiris.

Final Four Eurolige igrat će se u Žalgiris Areni u Kaunasu. Polufinala su na rasporedu 19. svibnja, a susret za treće mjesto i finale 21. svibnja.