Španjolska na krilima Marca Gasola slomila Njemačku! U fenomenalnoj utakmici četvrtfinala Eurobasketa košarkaši Slovenije nastavili su svoj niz neporaženosti na prvenstvu.

velika koš EP 12,9

Utakmica za pamćenje u Istanbulu – Slovenija preko Latvije prošla u polufinale!

U fenomenalnoj utakmici četvrtfinala Eurobasketa košarkaši Slovenije nastavili su svoj niz neporaženosti na prvenstvu. Svladali su odličnu Latviju predvođenu Kristapsom Porzingisom rezultatom 103:97 i za ulazak u finale igrat će protiv Španjolske…

Kakva utakmica u Istanbulu! Znali smo da ćemo gledati sjajnu utakmicu, ali i Slovenija i Latvija nadmašili su sva očekivanja. Slovenci su vodili gotovo kroz cijeli susret i to dvoznamenkastom razlikom, no Latvijci su uvijek pronalazili način kako se vratiti u utakmicu.

Gledali smo vrlo efikasnu, učinkovitu košarku, brzu tranziciju s obje strane, puno šuteva izvana, blokada, prije svega, Gašpera Vidmara i minijatura pojedinih igrača, predvođeni Goranom Dragićem i Lukom Dončićem s jedne te Kristapsom Porzingisom s druge strane. Ukratko rečeno, gledali smo budućnost europske košarke.

U svemu tome bolje su se snašli Slovenci, iako ne bi bilo toliko nezasluženo i da je Latvija prošla dalje. Momčad Igora Kokoškova vodila je kroz veći dio susreta, slavila je rezultatom 103:97 i sada je očekuje dvoboj protiv Španjolske. Ponovno ćemo gledati odličan susret, ali ovaj današnji teško će se moći nadmašiti. Bila je ovo jedna od onih utakmica koja će se vrtjeti kroz godine koje slijede.

Prvih pet minuta proletjelo je zaista jako brzo, napadački raspoložene momčadi napade su uglavnom završavale tricama. Latvijski šut je stao vrlo brzo, dok su Slovenci nastavili s brzom tranzicijom, raznovrsnim napadima i dalekometnom paljbom. Ubacili su 18 poena za tri minute, pet trica iz šest pokušaja i došli do nevjerojatnih 30:15 u osmoj minuti. Latvija se vrlo brzo pribrala i vratila u dobar napadački ritam.

Probudio se u drugoj četvrtini Kristaps Porzingis, ubacio devet koševa u kratkom vremenu, ali isto tako i skupio tri osobne pogreške. I bez njega Latvija je igrala odlično te polako dostizala prednost. U samoj završnici poluvremena sustigli su veliki zaostatak iz prve četvrtine i prešli u vodstvo (52:51). Naspram slovenska 34 koša u prvoj četvrtini, odgovorili su sa svoja 32 poena u drugoj.

Napadački učinak Latvije ostao je u drugoj četvrtini. Sjajni Slovenci na krilima Gorana Dragića su u četiri i pol minute igre napravili seriju 16:2 i stigli do dvoznamenkaste prednosti. Držali su se Latvijci još neko vrijeme, ali kada je potpuno stao šut, stao je i rezultat.

Slovenija je uoči posljednjih deset minuta imala deset koševa prednosti (76:66). Nije popuštala niti Latvija koja se sjajnim i probuđenim napadom vratila u egal (81:79), međutim, na drugoj strani uzvraća odlični Dončić s dva dalekometna ubačaja i vraća veću razliku na stranu Slovenije.

Nevjerojatna završnica nastavila se sve do samog kraja. Porzingis je ubacio pet poena u nizu, spustio zaostatak na samo minus jedan, imao i šut za vodstvo, ali nije bio precizan. Slovenci odgovaraju s četiri uzastopna poena i 30 sekundi prije kraja vode s pet razlike (97:92) što se pokazalo ključnim za potvrdu konačne pobjede.

Luka Dončić predvodio je Sloveniju s 27 koševa (3/3 za dva, 4/11 za tricu, slobodna bacanja 9/10) i devet skokova, Goran Dragić je dodao 26 poena (7/10 za dva, 2/5 za tricu, slobodna bacanja 6/7), šest skokova i osam asistencija.
Latviju je predvodio Kristaps Porzingis s 34 koša (11/14 za dva, 1/7 za tricu, slobodna bacanja 9/11), dok je Davis Bertans dodao 23 poena (2/4 za dva, 6/14 za tricu, slobodna bacanja 1/1).

Eurobasket, četvrtfinale:
Slovenija – Latvija 103:97 (34:23, 17:32, 25:11, 27:31)

Košarkaši Španjolske prvi su polufinalisti Europskog prvenstva, branitelji naslova prelomili su susret u trećoj četvrtini zahvaljujući odličnoj dionici Marca Gasola i u konačnici slavili 84:72…

Njemačka se jako dobro držala protiv aktualnih europskih prvaka nekih 25 minuta. Barem polovicu tog vremena bila je i u vodstvu, no treća četvrtina bila je u znaku odličnog Marca Gasola koji je povezao devet poena, ubacio ukupno 18 koševa u tom periodu, doveo svoju momčad na dvoznamenkastu razliku i tako riješio pitanje pobjednika.

Iako nisu odigrali najbolju utakmicu, Španjolci su pokazali sasvim dovoljno snage za obračunati se s Nijemcima koje danas nije služio vanjski šut. Slavili su rezultatom 84:72 i u polufinalu čekaju boljeg iz dvoboja Slovenije i Latvije.
Nijemci su jako dobro krenuli u susret, radili su apsolutno sve u obrani da zaustave ubačaje Španjolaca koji su prvi poene ubacili nakon tri i pol minute. Vrlo brzo Sergio Scariolo morao je zvati minutu odmora kada je Voigtmann zakucao za 11:2. Branitelji naslova ubacili su u brzinu više i vratili se na minimalan zaostatak do kraja četvrtine, no nisu prelazili u prednost.

I bez Dennisa Schrödera Nijemci su vodili još nekoliko minuta, sve do trice Sergija Rodrigueza (30:27). Uslijedio je period nešto bezidejnije njemačke igre u napadu, no španjolska reprezentacija to nije iskoristila na najbolji mogući način i otišla na nešto veću prednost. Raspoloženi Schröder držao je Nijemce u minimalnom zaostatku, kao i Pau Gasol Španjolce u vodstvu.
Embed from Getty Images

Dosta problema s prekršajima imali su njemački visoki igrači i nisu mogli igrati onako agresivno kako su znali ranije. Serijom 17:2 Španjolci su prvi puta zaprijetili potpuno se odvojiti i prelomiti utakmicu (62:50), a sjajni Marc Gasol ubacio je devet poena zaredom. Centar Memphis Grizzliesa vrlo brzo je još nekoliko puta poentirao, ukupno ubacio 18 koševa u trećoj četvrtini za 12 poena prednosti uoči posljednjih deset minuta (65:53).

Do samog kraja utakmice Njemačka nije ozbiljnije zaprijetila. Košarkaši Španjolske nisu imali prevelikih problema i lako su pobjednički zaključili današnji dvoboj.

Marc Gasol zaključio je susret s 28 poena (6/9 za dva, 4/6 za tricu, slobodna bacanja 4/5), deset poena i četiri asistencije, dok je Pau Gasol dodao 19 koševa (7/12 za dva, 0/3 za tricu, slobodna bacanja 4/5).

Najbolji je kod Nijemaca bio Dennis Schröder s 27 koševa (9/19 za dva, 3/4 za tricu, slobodna bacanja 0/1) i osam dodavanja, ali i sedam izgubljenih lopti. Daniel Thies je dodao 15 koševa (6/10 za dva, 0/1 za tricu, slobodna bacanja 3/6).

Njemačka – Španija 72:84 (16:19, 14:18, 20:31, 19:19)

Njemačka: Lo 9, Voigtmann 2, Staiger 1, Tadda, Theis 15, Benzing 4, Schroder 27, Akpinar, Barthel 6, Thiemann 8, Heckmann, Hartenstein.

Španjolska: Pau Gasol 19, Rodriguez 11, Navarro, Rubio 2, Gasol 28, Hernangomez 7, Sastre 8, Vives, Oriola 4, San Emeterio 3, Hernangomez 2.