Košarkaši Hrvatske pobijedili su Mađarsku 67:58 u susretu 1. kola grupe C Eurobasketa. Nezadrživi Bogdan Bogdanović odveo Srbiju do pobjede protiv neugodne Latvije

velika koš ep 1.9

Mađari su odigrali hrabar i izuzetno dobar meč, ali su na kraju posustali u posljednjoj dionici.

Tim Ace Petrovića je dobro ušao u meč. Imali su plus šest na otvaranju meča, ali Mađarska nije dozvolila da se Hrvati previše odlijepe i susret su uveli u egal.

hrv mađ EP koš

Nakon 10 minuta igre bilo je neriješeno (20:20). Druga dionica također donosi jako dobru košarku s obje strane. Obje selekcije su imale periode dobre igre, ali je završnica prvog poluvremena pripala Hrvatskoj. Na krilima Darija Šarića uspjeli su stvoriti razliku od tri poena nakon 20 minuta igre, 39:26.

Mađari su u nastavak ušli bez veoma važne karike u igri, Adama Hange. Iako je Hrvatska vodila većim dijelom trećeg perioda, Mađarska je uspjela sjajnom odbranom da preuzme vodstvo i u posljednjih 10 minuta su ušli sa poenom prednosti, 53:52. Međutim, stali su na ulasku u posljednju dionici.

Više od četiri minute su ostali bez koša, pa je Hrvatska serijom od 8:0 došla do sedam poena prednosti, 60:53. Defanzivni skok je bio veliki problem za Hrvate. Imali su Mađari nerijetko i po dva uzastopna skoka u napadu, ali je u samoj završnici sreća poslužila ekipu Ace Petrovića.

Mađarski košarkaši su zaostatak pokušavali da nadoknade šutevima iz vana, ali ih je šut izdao u ključnim trenucima. Hrvatska je prelomila meč u posljednjoj dionici i došla je do teške, ali zaslužene pobjede.

Najefikasniji u pobjedničkom timu bio je Bojan Bogdanović sa 23 poena, dok je kod Mađarske Zoltan Perl ubacio 12. EP,

bogdanović EP koš

1. kolo: Hrvatska – Mađarska 67:58 (20:20, 19:16, 13:17, 15:5)

HRVATSKA: Krušlin, Popović 2, Simon 5, Šarić 15, Ukić 6, Žorić, Planinić 6, Bender 2, Buva, Ramljak, Tomas 8, Bogdanović 23.

MAĐARSKA: Rujak, Allen 5, Keller 8, Wittman 2, Hanga 5, Vojvoda 11, Kovacs, Toth, Ferencz 7, Perl 12, Karahodžić, Eilingfeld 8.
————————————————————————————————

U zanimljivoj utakmici skupine D Europskog prvenstva Srbija je svladala Latviju 92:82. Latvijci su izdržali do završnice gdje je Srbija ipak pokazala kvalitetu i odnijela pobjedu…

velika koš ep 1.9.jpg1

Dvije reprezentacije koje se nadaju dobrom rezultatu na ovom Europskom prvenstvu susrele su se u prvom kolu skupine D. Srbija je kao favorit ušla u dvoboj protiv Latvije bez obzira na sve izostanke i taj status je i opravdala. Na kraju je slavila 92:82 u zanimljivom dvoboju koji je isto tako mogao otići i na drugu stranu.

Latvija je pokazala da se nipošto ne smije podcijeniti, da ima kvalitetnu reprezentaciju, ali u završnici susreta nije izdržala i upisala je poraz. U posljednjim minutama na površinu je izašla kvaliteta Srbije, Latvijci su ušli u probleme s osobnim pogreškama i dvoboj je otišao na stranu favorita.

Latvija je imala bolji ulazak u utakmicu, Srbija je imala problema na obje strane parketa i nije prošlo dugo vremena, a već se našla u zaostatku od sedam poena. Tri minute prije kraja prve četvrtine prednost jer čak narasla i na 22:10 da bi Marjanović i Lučić vratili Srbiju u utakmicu i na odmor između dvije četvrtine otišlo se uz vodstvo Latvije ipak manjih 24:21.

Taj nalet Latvijaca na početku susreta je zaustavljen i Srbija je polako počela preuzimati kontrolu nad dvobojem te je ona došla do prednosti 39:32 zakucavanjem Marjanovića, ali šlampavo je odradila završetak prvog poluvremena i Latvija je napravila preokret.

U drugom dijelu igralo se ravnopravno, a kontrolu nad rezultatom uz održavanje prednosti imala je Srbija. Latvijci su imali sve više problema s osobnim pogreškama, Kristaps Porzingis vrlo brzo skupio ih je četiri i do kraja susreta morao je biti oprezan jer Latvija s njegovim izlaskom ipak bi puno izgubila.

Tri minute prije kraja susreta Latvija je nakon trice upravo Porzingisa stigla do vodstva 75:73, imala je prilika održavati prednost, ali nije dobro reagirala u napadu, Srbija je preko Bogdanovića, Jovića i Gudurića napravila seriju 8:0, povela 80:75 i do kraja susreta nije dopustila Latviji novo približavanje.

Bogdan Bogdanović bio je nezadrživ s 30 poena, a Milan Mačvan dodao je 14 poena i deset skokova. Kod poraženih Dairis Bertans upisao je 23 poena i šest asistencija, a Kristaps Porzingis 18 poena.